Dlaczego responsywność jest tak ważna?
W wielu domach zamiast tradycyjnego komputera PC można spotkać jego mniejszą i mobilną wersję – laptopa. Z telefonami jest trochę odwrotnie i zamiast być coraz mniejsze są coraz większe, ale nie tyle wynika to z mody co raczej ze zwiększenia zakresu ich zastosowania. Kiedyś telefon komórkowy służył jedynie do dzwonienia i smsowania. Teraz mam wrażenie, że te jeszcze niedawno najważniejsze funkcje zeszły na drugi plan. Oczywiście nadal nadrzędną funkcją telefonu jest możliwość kontaktowania się z innymi, ale zmieniły się ich sposoby.
Internet w telefonach otworzył je na nowe możliwości. Obecnie telefon to taka nasza trzecia ręka – ciężko się bez niej obyć. Z jednej strony służy nam do komunikowania się z innym, a z drugiej strony jest źródłem wszelkich informacji. Proste przykłady: nie wiemy jakim tramwajem mamy się dostać na spotkanie – sprawdzamy to w telefonie; nie wiemy o której grają film w kinie – sprawdzamy godzinę emisji w telefonie; usłyszeliśmy w radiu niezrozumiałe dla nas słowo – sprawdzamy jego znaczenie w telefonie. I można by tak wymieniać bez końca. Trzeba jednak pamiętać, że te wszystkie informacje są dla nas dostępne między innymi za sprawą responsywności stron.
Elastyczność witryny
Jeszcze niedawno tworzone były strony internetowe z kodem źródłowym przystosowanym jedynie do tradycyjnych komputerów. Kiedy zaczęły się pojawiać różnego typu smartfony i tablety, zaczęto wykonywać także wersje mobilne stron, co oznaczało stworzenie nowego kodu źródłowego odpowiedniego dla urządzeń o mniejszej rozdzielczości. Obecnie odchodzi się od takich rozwiązań na rzecz stron responsywnych.
Responsywność strony oznacza, że dostosowuje się ona do wszystkich urządzeń niezależnie od ich rozdzielczości. Dla użytkownika oznacza to wygodne przeglądanie tej samej strony na smartfonie, tablecie czy komputerze. Strony wykonane w technologii RWD posiadają intuicyjną nawigację i dopasowują swoją zawartość automatycznie do rozdzielczości urządzenia. Powoli tworzenie tego typu stron staje się standardem, choć cały czas mają one swoich przeciwników.
Czym różni się kod responsywnej strony od kodu tradycyjnej witryny?
Stworzenie responsywnej strony polega na wybraniu tak zwanych breaking points, czyli punktów granicznych, które stanowią pewnego rodzaju ograniczenie pod wpływem, którego strona się zmienia w zależności od rozdzielczości urządzenia na którym jest wyświetlana.
W punkcie może się zmienić zarówno układ strony, system nawigacji, jak i ilość i rodzaj elementów wyświetlanych na stronie.
Praca jaką trzeba wykonać tworząc responsywną stronę www zależy od ilości punktów granicznych jakie wybierzemy. Zazwyczaj punkty wybierane są pod kątem smartfonów, tabletów, laptopów i pecetów.
Projekt responsywnej strony internetowej musi być dobrze przemyślany i zaplanowany. Każda wersja powinna być tak wykonana, aby zapewniała prawidłowy i wygodny odczyt strony. Oczywiste jest, że stworzenie responsywnej strony wymaga poświęcenia większego nakładu pracy, a co za tym idzie spędzenia nad projektem większej ilości czasu, ale można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość. Z racji na fakt, że wyścigi między firmami wprowadzającymi nowe urządzenia mobilne cały czas trwają, możemy mieć pewność, że żaden sprzęt nas nie zaskoczy i nasza strona wykonana w technologii RWD zawsze będzie się odpowiednio wyświetlać.
Wszystko wskazuje na to, że już niedługo wykonywanie stron w innej technologii niż responsywnej nie będzie miało miejsca.