Projektowanie stron internetowych – najnowsze trendy
Własna strona internetowa to klucz do sukcesu. Przekonało się już o tym wiele firm. Ważne jest jednak to, aby być na bieżąco i stale obserwować trendy. Jak powinny wyglądać strony WWW w 2014 roku? Oto najważniejsze zasady:
1. Czystość, przejrzystość, prostota
Minimalizm jest w modzie, a oszczędność formy to trend, który w wirtualnym świecie widoczny jest już od dłuższego czasu. Istotna jest bowiem nie tylko jasność przekazu, ale też warstwa graficzna. Wobec ogromu informacji, jakie możemy odnaleźć w Internecie, internauci są coraz bardziej niecierpliwi i potrzebują krótkich i rzeczowych komunikatów.
2. Dostosowanie do urządzeń mobilnych
Coraz chętniej z usług Internetu korzystamy dzięki urządzeniom mobilnym. Istotne jest więc dostosowywanie witryn do potrzeb użytkowników zarówno smartfonów jak i tabletów. Dzięki temu nasza firma będzie odbierana jako bardziej przyjazna i przystępna.
3. Słowo wypiera obraz
Coraz bardziej powszechne jest rezygnowanie z tekstu na rzecz ikon i obrazów. To, że jeden obraz jest wart tysiąc słów, to prawda znana od lat, jednak dopiero niedawno zaczęto ją stosować w Internecie. Słowo pisane często też zastępowane jest przez film.
4. Wszystko na jednej stronie
Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest tzw. one-page, czyli bardzo długa strona internetowa, której nawigacja skupia się na przewijaniu. Dzięki wykorzystaniu m.in. lightboxów i rozszerzeń, twórcy stron ograniczają ilość kliknięć, a tym samym ułatwiają życie użytkownikom.
5. Monochromatyczność a kolor
Powszechne są zarówno monochromatyczne, jednolite koncepcje jak te wielobarwne, krzykliwe, mające na celu zwrócić uwagę.
6. Interaktywność, czyli jeszcze bogatsze doświadczanie treści
Łączenie tekstu, obrazu, filmu video. Wszystko, aby jak najdłużej zatrzymać nas na stronie.
7. Większe, znaczy lepsze
Przesadnie duże obrazki i fotografie mają zachęcić i przyciągnąć uwagę. To samo dotyczy typografii.
8. Webfonty
Dzięki takim usługom, jak np. Google Webfonts można na stronach przez siebie używanych wykorzystywać swoje ulubione fonty, bez ryzyka, że będą one wyświetlane niepoprawnie.